مرگز کارآفرینی دانشگاه کاشان از کارآفرین برتر حاج احمد فتاحی مدیر عامل شرکت یلدای کویر دعوت به عمل آورده بود که در این نشست با محوریت علم، کارآفرینی و اشتغال بود. در این نشست گرم و صمیمی دانشجویان سوالاتی از حاج احمد فتاحی داشتند که ایشان به این صورت پاسخ گفتند:

 1. دانشجویان برای وارد شدن به عرصه صنعت و اقتصاد چه کارهایی باید انجام بدهند؟
  خوشبختانه اخیرا برای رابطه دانشگاه و صنعت گام های مفیدی برداشته شده است ولی واقعیت که بنده احساس می کنم باید قسمتی از دوران تحصیل دانشجویان مثل سابق به صورت کارودانش باشد و یا مثل دانشجویان رشته پزشکی که در بیمارستان در کنار بیماران تحصیلات خود را انجام می دهند صورت گیرد

 1. از روند شرکت یک توضیح مختصری بفرمایید و بزرگترین مشکلی که با آن روبرو بوده اید چه بود و چطور بر آن غلبه کردید؟
  در سال 69 اولین کارگاه تولید فرش ماشینی با دو دستگاه بافندگی شروع کردیم و در طول زمان توسعه دادیم و همیشه با سختی بوده و هست و هممه روزه با کار سختی خودش را داشته و مخصوصا الان که بستر مواج کار در این دریای طوفانی سخت تر از قبل شده است.
 2. برای اولین بار که شروع کردید چگونه پیش بینی می کردید و به آنچه می خواستید رسیدید یا خیر؟
  خیلی از شرکت های بزرگ روز اول قدم که برداشتند هیچ پیش بینی از الان خود نداشته اند برای مثال بیل گیتس در مورد ویندوز هیچ وقت پیش بینی فروش 4 میلیون نسخه در کمتر از یک هفته را نداشت و در مورد شرکت ما نیز به همین صورت است در اوایل تولید فرش ماشینی در حد 350 شانه و بعد از مدتی 500 شانه رواج پیدا کرد و الان که تولید روی 1200 شانه است در روزهای اول درتفکر هیچ کسی نبود چه پیشرفتی در صنعت فرش قرار است رخ بدهد.
 3. شما چه چشم اندازی برای صنعت نساجی دارید؟
  صنغت نساجی یکی از صنایع مادر و کارآمد است که میتوانیم بعد از صنعت خودرو سازی بزرگترین صنعت در نظر بگیریم. پیشرفت های بسیار گسترده ایی داشته است و به همین دلیل بستر کار بالایی در این صنعت وجود دارد.

 1. تحقیق و توسعه در شرکت شما چه جایگاهی دارد؟
  با توجه به پیچیدگی و وارداتی بودن دستگاه ها ما فقط توانسته ایم در نوع محصول تغییراتی داشته باشیم به طور مثال برای تولید نخ ریز(نمره 38 و 40) که برای تولید فرش ماشینی 1200 شانه لازمه کار بود خوشبختانه با توجه به تیم تحقیق و توسعه توانستیم به عنوان اولین شرکت نخ نمره 40 کاردینگی در صنعت فرش ماشینی را تولید کنیم.
 2. در مورد صادرات و رقیب ها که دارید چه برنامه ایی دارید؟
  بحث صادرات آرزوی هر تولید کننده است و هر ایرانی که بتواند حتی یک دلار وارد کشور کند خودش یک عبادت است ما تلاش خود را با توجه به تحریم های بانکی برای صادرات داشته ایم و برای گسترش صادرات نیز برنامه هایی داریم.
 3. چه پیشنهاد هایی برای دانشجویان بعد از اتمام کار دارید و باید از کجا شروع کند؟
  برای هر کاری باید از کم شروع شود هر کسی در هر رشته ایی قدم اول را بردارد و توکل و پیگیری کند مطمئن باشد که جوینده یابنده است.

 

پربیننده ترین اخبار

جدیدترین اخبار