شستشوی فرش

راه های شستشوی فرش:

ابتدا نسبت به خاک گیری فرش بوسیله تکان دادن و جارو زدن سطح آن اقدام نمایید.

یک فنجان از محلول شامپو فرش را در یک لیتر آب ریخته و با کف حاصله بوسیله اسفنج تمام سطح فرش را بطور یکنواخت تمیز نمایید. تا زمان خشک شدن از راه رفتن بر روی فرش خودداری نمائید و پس از آن سطح فرش را جارو نمائید.

شستشوی کامل فرش:

توصیه می شود جهت شستشوی کامل فرش به قالیشویی های معتبر و مجهز به تجهیزات شستشو و خشک کن مراجعه نمایید.

در صورت شستشوی فرش در منزل:

ابتدا غبار موجود در فرش را بوسیله تکان دادن و جارو برقی بگیرید.

فرش را در محلی که دارای شیب باشد پهن کرده و آن را کاملا خیس نمائید .(ترجیحا با آب 40 درجه سانتیگراد با شامپو فرش و آب گرم اقدام به شستن فرش به وسیله اسفنج نمائید. به ازاء هر لیتر آب یک فنجان شامپو فرش استفاده شود)

پس از شستشوی کامل در جهت خاب فرش با فشار قوی آب، فرش را آبکشی نمائید تا کاملا آری از مواد شوینده گردد.

در خاتمه فرش را در جهت خشک شدن در سطحی با شیب تند طوری که حتی المقدور در زیر آن نیز هوا جریان پیدا کند، پهن کرده و یا در محلی به صورت صاف آویزان نمائید تا پس از خشک شدن دچار چروک و کیست شدن (حالت حبابی) نگردد.

توجه: استفاده از اسپری لکه بر فرش روشی موثر برای از بین بردن بسیاری از لکه های ایجاد شده بر روی فرش می باشد.

نحوه لکه زدایی از فرش:

در هنگام لکه زدایی کاملا مراقب فرش باشید تا از نفوذ لکه و مواد لکه زا به نقاط همجوار جلوگیری به عمل آید، تا بدین ترتیب مانع تغییر رنگ و تغییر شکل این نخ ها گردید.

در تمامی مراحل لکه بری به وسیله انواع حلال ها تا حد امکان از ریختن حلال به طور مستقیم بر روی فرش خودداری کنید و با دستمال آغشته به محلول عمل لکه زدایی را انجام دهید.

در صورتیکه با یک مرتبه اقدام به لکه بری، اثر لکه به طور کامل برطرف نگردید، پس از خشک شدن عملیات لکه بری را یک یا چند مرتبه تکرار نمائید.

مخلوط یک پیاله ماست و 3 قاشق غذا خوری نمک از جمله لکه برهای قوی محسوب شده که پس از چند دقیقه اثر لکه را از بین می برد.

نکات بیشتر:

فرش مانند هر وسیله دیگری، جهت طولانی تر شدن عمر نیاز به نگهداری و مراقبت صحیح دارد. رعایت نکات زیر می تواند شما مصرف کننده گرامی را در رسیدن به این خواسته یاری نماید:

  1. از قرار دادن فرش در مکان های مرطوب خودداری نمائید، زیرا رطوبت دراز مدت سبب پوسیدگی فرش می گردد.

  2. از قرار دادن فرش زیر نور مستقیم آفتاب خودداری نمائید.

  3. مکان اسباب و اثاثیه های سنگین نظیر میز و مبل و ... را در دوره های زمانی متفاوت تغییر دهید تا از ایجاد فشردگی موضعی در سطح فرش جلوگیری گردد.

  4. برای جابه جایی فرش ابتدا آن را به صورت رول درآورده، سپس حمل نمائید.

  5. در صورت ایجاد لکه روی سطح فرش سریعا نسبت به رفع آن مطابق دستورالعمل موجود اقدام نمائید. چنانچه اثر لکه ها بر سطح فرش باقی بماند به مرور زمان شستشوی آنها مشکل گردیده در نهایت سبب تیره و مات شدن سطح فرش می گردد.