واحد رنگرزی

https://yaldayekavir.com/files/carpet/1_2.jpg

نخ ها به منظور بافت فرش ابتدا با روش های خاصی رنگ می شوند. یک روش رنگرزی این است که 455-227 کیلوگرم الیاف را در خمره های تحت فشار هوا قرار می دهند که رنگ مورد نظر در آن ها پخش می شود و یا در روش دیگری الیاف یا کلاف های نخ را به طور پیوسته از حوضچه ها یا خمره های رنگ عبور می دهند تا کاملا به رنگ مورد نظر در آید. یک روش دیگر رنگ آمیزی نخ ها این است که نخ ها را شکل می دهند و سپس رنگ داغ تحت فشار وارد اشکال نخ شود تا نخ ها رنگ آمیزی شوند.
در واحد رنگرزی شرکت یلدای کویر که یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین واحدهای رنگرزی ایران است عدل الیاف اکریلیک خام به صورت کاملا سفید و فشرده در دیگ رنگرزی (اتوکلاو) قرار گرفته و در مدت زمان معین و تحت دمای مشخص با آب و رنگهای شیمیایی مخلوط می شوند. در مرحله ی پایانی نخ ها پس از پارتی گیری با یکدیگر مخلوط شده و آماده ارسال به سالن ریسندگی می گردد.
واحد رنگرزی شرکت یلدای کویر کاشان با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز ماشین آلات اروپا، توانایی رنگرزی روزانه 25000 کیلوگرم الیاف مصنوعی و 6000 کیلوگرم نخ به صورت بوبین را دارد.
ظرفیت بالای ماشینهای رنگرزی، پیوسته بودن خط تولید رنگرزی و عدل بندی و بکارگیری تجهیزات مدرن آزمایشگاهی رنگ همانندی، از ویژگی های منحصر به فرد این واحد می باشد.